Masai Mara to klejnot dzikiej, afrykańskiej przyrody. Nigdzie indziej na kontynencie nie występuje takie bogactwo zwierząt. To również jedno z najlepszych miejsc dla ornitologów i wszystkich miłośników ptaków – znajdą tutaj setki różnych gatunków. Urodzajna w roślinożerców Masai Mara przyciąga wiele polujących na nie drapieżników. Miliony gnu, gazeli, zebr, bawołów, impali, topi, bawolców, żyraf, eland, słoni, dik-dik, hipopotamów i guźców żyją obok największej w Kenii populacji lwów, gepardów, lampartów, hien i szakali.
Ekosystem Mara składa się z kilku obszarów znajdujących się pod ochroną. Główne z nich to Masai Mara National Reserve (MMNR) oraz Mara North Conservancy (MNC). Masai Mara National Reserve zajmuje 1672 km2 na wysokości 1500 – 2100 m. n.p.m. Jest częścią ekosystemu Serengeti, który rozciąga się z północnej Tanzanii do południowej Kenii. W pobliżu MMNR położony jest Mara North Conservancy znany niegdyś jako Koyaiki Lemek Conservation Area.
Założone w styczniu 2009 roku Mara North Conservancy jest partnerstwem jedenastu obozów, w tym Saruni Wild, oraz ośmiuset masajskich właścicieli ziemskich, którzy chronią i zarządzają północno-zachodnimi granicami ekosystemu Masai Mara – światowego serca dzikiej przyrody. MNC zajmuje powierzchnię około 30 tysięcy hektarów. Obszar ten jest kluczowym miejscem corocznej Wielkiej Migracji. Zamieszkują go najbardziej rozpoznawalne gatunki zwierząt - lwy, gepardy, lamparty, bawoły afrykańskie, hieny, słonie, krokodyle, dzikie psy, żyrafy, hipopotamy i ponad 450 gatunków ptaków. Krajobraz tworzą ozdobione akacjami wzgórza, które często oglądamy w filmach dokumentalnych o safari, oraz mniej znane góry, rzeki i zielone doliny.
Niekwestionowanie największą atrakcją Masai Mara jest coroczna, słynna Wielka Migracja, która bez wątpienia jest najwspanialszym spektaklem na ziemi. Ponad dwa miliony roślinożerców, w tym dwieście tysięcy zebr, pięćset tysięcy gazeli i ponad półtora miliona gnu wędrują w poszukiwaniu zielonych pastwisk z Serengeti na północny-zachód do Masai Mara. W rzece Mara czyhają na nie setki krokodyli, a na lądzie lwy i inne drapieżniki. Ten zapierający dech w piersiach spektakl odbywa się od lipca do sierpnia.
Jednakże, Masai Mara to przede wszystkim dom Masajów – na pół koczowniczego ludu znanego z inteligencji, piękności oraz głębokiej miłości i poszanowania do dzikiej, afrykańskiej przyrody.