• Najlepsze Safari

Pytania i odpowiedzi

Czy tam jest bezpiecznie?

Tak. Afrykański busz jest bezpieczny, spokojny i daleki od wszelakich zagrożeń. Nocą, nad Państwa bezpieczeństwem czuwają masajscy strażnicy, którzy patrolują obóz i eskortują po kolacji do domków. W ciągu dnia nasi profesjonalni przewodnicy instruują jak zachowywać się w obecności zwierząt podczas safari. Liczba wypadków z udziałem dzikich zwierząt i ludzi zawsze była bardzo mała. W końcu to Homo Sapiens jest drapieżnikiem, który stwarza największe zagrożenie. Co więcej, Kenia to pokojowa nacja.

Kiedy najlepiej przyjechać?

Saruni otwarte jest przez cały rok, a safari odbywają się w każdym miesiącu. Żyjąca tu populacja dzikich zwierząt zachwyca od stycznia do grudnia, a ich koncentracja jest jedną z najwyższych na kontynencie afrykańskim. Niektóre Parki Narodowe Afryki Wschodniej są sezonowe, lecz Masai Mara oferuje zapierające dech w piersiach doświadczenia przez cały rok. Aczkolwiek, w ciągu pięciu-sześciu miesięcy (w zależności od roku) liczba zwierząt jest wyjątkowa - od lipca do listopada słynna Wielka Migracja przechodzi przez Masai Mara. Ponad dwa miliony zwierząt – głównie gnu i zebry – wędrują wielkimi stadami przez rzekę Mara na północ w poszukiwaniu zielonych pastwisk. To jeden z najlepszych spektakli przyrodniczych na ziemi. Jeśli odwiedzisz Saruni w tym okresie, wrócisz do domu ze wspaniałymi wspomnieniami. Występują tu dwie pory deszczowe - „długa pora deszczowa” trwa od kwietnia do maja, zaś „krótka pora deszczowa” przychodzi w listopadzie. Safari podczas tych mokrych tygodni to ciekawe doświadczenie - Masai Mara jest wtedy niewiarygodnie zielony i obfituje w wielkie bogactwo zwierząt, zaś nad lądem rozciąga się wielobarwne niebo. Czasami pada przez kilka godzin późnym popołudniem i wieczorem, ale poranna pogoda jest piękna. Są jednak i takie dni, kiedy deszcz nie przestaje padać. Poczujesz wtedy, że Masai Mara jest całkowicie Twój – jak prywatny rajski ogród.

 

Jaka walutę zabrać do Kenii?

 

Dolary Amerykańskie, trzeba jednak pamiętać, że w Kenii nie są akceptowane banknoty wydane przed rokiem 2005.Jakie ubrania zabrać?

Ktoś kiedyś powiedział, że Afryka to zimny kontynent błogosławiony przez gorące słońce. Proszę pamiętać, że Saruni Camp leży na wysokości dwóch tysięcy metrów, zaś różnice temperatur przypominają Alpy w trakcie lata. Oznacza to suche i ciepłe (a nawet gorące) dni oraz chłodne noce. Warto zabrać ze sobą dwa swetry, długie i krótkie spodnie i wygodne buty do górskiej wędrówki. Chcemy stopić się z przyrodą, ubrania powinny więc być w zgaszonych kolorach - różnych odcieniach zieleni, brązu, żółci lub czerwieni, która charakteryzuje afrykańską glebę i wegetację. Ponadto, koniecznie zabierzcie kurtkę przeciwdeszczową, kapelusz lub czapkę oraz okulary przeciwsłoneczne.

Jakie leki i szczepienia powinienem wziąć?


W sprawach medycznych zawsze należy kontaktować się z lekarzem. Aczkolwiek, możemy zasugerować parę czynności. Przede wszystkim, należy ochronić się przed malarią,  zaszczepić przeciwko żółtej febrze i żółtaczce typu A. Ze względu na swoje położenie, Saruni nie jest obszarem malarycznym. Jednakże, polecamy aby profilaktycznie zażyć leki przeciw malarii. Pośród kilku dostępnych specyfików, te starsze oparte na chlorochinie nie są już skuteczne. Polecamy lek o nazwie Malarone - jest skuteczny i nie powoduje skutków ubocznych. Malarii można również uniknąć stosując środki zapobiegawcze w postaci specyfików odstraszających komary. Szansa zarażenia się malarią w Saruni jest bardzo mała, warto jednak przygotować się ze względu na inne rejony Kenii, np. Nairobi.

Co jeszcze zabrać?


Najważniejsze przedmioty to krem z filtrem słonecznym, aparat fotograficzny lub kamera oraz lornetka. Weź własną latarkę. Jeśli jej nie posiadasz, udostępnimy Ci nasze. Aby zakupić pamiątki z pobytu warto mieć przy sobie gotówkę, najlepiej w dolarach amerykańskich.

Czy potrzebuje wizę?

Tak, ale uzyskasz ją na lotnisku w Kenii już po przylocie. Kosztuje 50 dolarów, ale można za nią zapłacić również w Euro i w funtach brytyjskich.

Czy dzieci mogą jechać na safari?

Oczywiście, szczególnie jeśli skończyły 8-10 lat. Safari z dziećmi to wielkie przeżycie dla rodziców. Dzieci momentalnie łączą się z naturą i zwierzętami, wykazują wielką ciekawość i zdolność do nauki. Niezwykle okoliczności są dla nich absorbujące i ekscytujące. Jesteśmy w pełni przygotowani, by zająć się dziećmi.

Co z moją dietą?

Nasza pierwszorzędna kuchnia przygotuje posiłki według Państwa wskazań. Od wegetariańskiej po koszerną. Prosimy tylko o informację przed przyjazdem.

Kocham zwierzęta, ale chciałbym również poznać zwyczaje miejscowej ludności. Czy możecie zorganizować safari kulturowe lub antropologiczne?

Oczywiście. Zachęcamy do poznawania społeczności Masajów, która żyje wokół Saruni, w prosty, nie komercyjny sposób. Zabierzemy Cię do ich „boma”, zaś nasi przewodnicy i masajscy tropiciele chętnie podzielą się z Tobą historiami, tradycjami, zwyczajami i codziennymi kłopotami ludzi, do których należy ta ziemia. Ochrona ekosystemu, realizowana przez Masajów, leży w ich wartościach i kulturze. Nie nauczyli się tego od ekologów czy ekspertów. Co więcej, równowaga pomiędzy rozwojem i ochroną oraz postępem i tradycją to jeden z głównych powodów, dlaczego zbudowaliśmy Saruni w Masai Mara.    

Dlaczego Saruni jest przyjazne środowisku?


Zainwestowaliśmy w technologię, która zmniejsza nasz wpływ na środowisko zewnętrzne. Przykładowo, prąd (220 Voltów) pochodzi z baterii słonecznych wspomaganych wyłącznie cichym generatorem diesla. Zbudowaliśmy Saruni Camp i Saruni Samburu używając miejscowych materiałów i zatrudniając miejscową ludność. Segregujemy śmieci wożąc metal, szkło i plastik do Nairobi. Zbieramy i wykorzystujemy deszczówkę. Drewna używamy tylko i wyłącznie do rozpalania ognisk i kominka. Wodę podgrzewają panele słoneczne.

Czy polujecie na zwierzęta?


Nie. Polowanie zniesiono w Kenii już w 1972 r. Na zwierzęta „polujemy” wyłącznie z aparatem,  co sprawia nam dużą frajdę.

Co z wężami, insektami, robakami?


Prawdopodobieństwo, że zetkniesz się z wężami, insektami i robakami, jest bardzo małe. Tak, afrykańska sawanna jest domem tych zwierząt, ale jeśli już je spotkasz, to wyłącznie z bezpiecznej odległości. Tak suche i słoneczne otoczenie, jak nasze, odstrasza robaki i insekty. Z pewnością zobaczysz więcej słoni i lwów, niż węży.

Co jeśli naglę będę potrzebowała pomocy medycznej? Czy Saruni nie zbyt odizolowane od świata?

Nie. Amref, organizacja latających lekarzy z siedzibą w Nairobi, jest jedną z najbardziej niezwykłych organizacji humanitarnych w Afryce (zobacz - www.amref.org). Amref specjalizuje się w medycznych ewakuacjach. Ich samoloty, które w większości wyposażone są w stół operacyjny i sprzęt reanimacyjny, mogą przewieźć pacjenta do nowoczesnej, prywatnej kliniki w Nairobi w czasie mniejszym, niż godzina. Wystarczy jedynie wykupić ich ubezpieczenie, które kosztuje niewiele, a zapewni Wam spokój ducha w trakcie podróży.

Najlepsze Safari

ul. Zwycięzców 42 (wejście Neckermann), 03-938 Warszawa +48 22 224 65 44 safari(at)najlepszesafari.pl

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

En